Jdi na obsah Jdi na menu
 


PRAŽSKÝ HRAD - ZLATÁ ULIČKA 

Obrazek

foto použito z
photo.czechtourism.com

Byl založen po roce 880 aby zde bylo sídlo českých knížat, kteří dříve sídlili na Levém Hradci. Stejně tak jako se stal centrem českého přemyslovského státu, stal se i centrem církevním. Kostel Panny Marie byl postaven před koncem 9.století, později byla vybudována rotunda sv.Víta, biskupský palác a kostel sv.Jiří. Palác plnil funkci rezidenčního sídla panovníka. V roce 1344 započala výstavba katedrály sv.Víta.

Obrazek 

foto použito z
photo.czechtourism.com

Král Vladislav Jagellonský rozšířil palác o Vladislavský sál. Rovněž byla za jeho vlády vybudována věž Daliborka. Romantický příběh rytíře Dalibora z Kozojed, který zde byl vězněn, se stal námětem Smetanovy opery Dalibor. Když byl v polovině 16.století zasypán dvojí příkop došlo k výstavbě druhého nádvoří Hradu. V Severním křídle je umístěn Španělský sál s Rudolfínskou galerií. V křídle Západním je potom umístěna Obrazárna Hradu. Kaple sv.Kříže je umístěna v jihovýchodním rohu nádvoří. Jádro hradního areálu tvoří třetí hradní nádvoří. Na něm stojí palác císaře Rudolfa II., Maxmiliána II. a palác královnin postavený v raně barokním slohu. Nyní je zde umístěna Kancelář prezidenta republiky. Náměstí obklopuje královský palác a katedrála sv.Víta.

K areálu Pražského hradu patří rovněž Prašná věž z 15.století, která je nazývána Mihulka. Zde je umístěna expozice věnovaná vědě a kultuře. Rovněž je zde model alchymistické dílny. K nepřehlédnutelným patří také zahrady obklopující areál Pražského hradu. Jsou to mimo jiné hradní zahrady, Rajská zahrada a zahrada na Valech.

Obrazek

foto použito z
photo.czechtourism.com

Další oblíbenou turistickou atrakcí je tzv.Zlatá ulička. Ulička, která vede nad jelením příkopem je složená z různobarevně namalovaných domků, které začaly být budovány v průběhu 16.století. Původně v nich pobývali hradní střelci, drobní řemeslníci a rudolfínští zlatotepci. Podle pověsti zde však pobývali rudolfínští alchymisté. V dnešní době jsou domky užívány k expozici o dějinách této části Hradu, jsou zde prodejny knih a suvenýrů.

Katedrála sv.Víta je nejdůležitějším pražským chrámem, kde jsou uloženy korunovační klenoty Českého království i ostatky českých panovníků. Katedrála byla založena roku 1344 Karlem IV. na místě románské baziliky a předchozí rotundy, kterou vybudoval sv.Václav. Stavbu katedrály navrhl Matyáš z Arrasu, po jeho smrti se stavby ujal Petr Parléř, později pak jeho synové. Katedrála byla postupně dobudovávána, přistavovány byly různé části různých stylů. Dostavěna byla až v roce 1929. V chrámovém triforiu se nachází 21 bust zobrazujících Karla IV. a panovnickou rodinu, arcibiskupy stavitele chrámu. Královská hrobka je umístěna v přízemí, kde jsou také k nalezení pozůstatky románské rotundy. Dalším významným místem je komora, kde jsou uzamčeny korunovační klenoty. Mezi nejvzácnější kus jednoznačně patří svatováclavská koruna z roku 1346. Za vlády Vladislava Jagellonského došlo k výstavbě královské oratoře (rok 1493). Náhrobek hraběte L.Šlika vytvořený J.E.Fischerem z Erlachu, F.M.Kaňkou a M.Brandlem z roku 1723 je významným barokním prvkem chrámu. Z novějších děl je zajímavý především socha kardinála B.Schwarzenberga vytvořená v letech 1892-1895 V.Myslbekem. 20.století pak obohatilo jednotlivé kaple barevnými okny provedenými podle kartónů například A.Muchy, F.Kysely a dalších.

Pokud se vrátíme k samotnému objektu Pražského hradu, pak stojí určitě za zmínku Vladislavský sál, který se rozkládá v celém druhém patře Starého paláce Pražského hradu. Prostor vybudovaný za Vladislava Jagellonského v letech 1492-1502 byl projektován B.Riedem. Prostor byl a je určen ke konání nejdůležitějších státních aktů. Konaly se v něm korunovace, rytířské turnaje aj. Sál byl renovován po 1.světové válce.

http://www.hrad.cz/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář